Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, bo tylko w ten sposób możemy mieć szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - wskazane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie znacznie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie warto zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody choroby jęczmienia uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma de facto ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Szary 2019-11-04

Wcześniej niemal rok po ślubie puścili rodzicami nadzwyczajnej córuni, oraz po dwóch latach podrostka.

Top